3Yorum

Çocukluk Hayallerini Gerçekleştirenler

Dünyada Walt Disney’i tanımayan olduğunu sanmıyorum. Chicago’da kendi halinde çiftçilik yapan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Disney’i diğer çocuk emsallerinden farklı kılan şey hayal dünyasının oldukça geniş olmasıdır. Çevresindeki hayvanları inceler, onların insanlara benzeyen özelliklerini düşünür ve öyle ki hayalinde bir devekuşuna bale yaptıracak kadar bunları kafasında canlandırır. Disney, hayvanat bahçesinde uzun süre araştırmalar yapar. Hatta hayvanların konuşmalarını anlayacak kadar onlarla birlikte olduğu söylenir. Bir gün çizimlerini gösterdiği Kansas City Star’ın yayın yönetmeni, yeteneğinin olmadığını söyleyince umutları yıkılan Disney; artık çok az bir paraya kilise için resimler çizmeye başlar ve stüdyo olarak da babasının garajını kullanır. Bir gün yine garajda resimler çizdiği esnada ortaya çıkan bir farenin hareketlerini izler. O güne kadar ki gözlemlerini ve hayal dünyasının zenginliğini de kullanarak bu fareyle ilgili çizimler yapmaya başlar. İşte dünyaca ünlü çizgi film kahramanı Mickey Mouse’un doğuşu böyle gerçekleşir. Ardından neşeli tavşan Oswald, derken tüm Disney karakterleri.

MEMLEKETİNE BÜYÜK HİZMET

Hayal gücü ve gözlem yeteneği oldukça güçlü olan Müfit Eren’i uzun yıllardır tanırım. Yıldızlar İnşaat ve Yıldızlar Enerji Yönetim Kurulu Başkanı olan Eren, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Diyarbakır’ın Kulp İlçesi Konuklu Köyü’nde doğan Müfit Bey 29 yıl önce her gün okula giderken uzun ve meşakkatli bir yolu yürüyerek aşar, yorulduğunda mola verip enerji toplamak için köprünün ayağındaki tezekten yapılmış kahvehanede çay içip yanındaki kumanyasını yer. En büyük lüksü o kadar meşakkatli yolculuktan sonra çayın yanında ekmek arasına koyduğu helvayı yemektir. Sonra da yoluna devam eder. Ama yıllarca kafasında hayal kurar. “Bir gün büyük bir iş adamı olacağım ve memleketimin insanlarına hizmet getireceğim, köprü kuracağım, karanlıktaki insanları aydınlığa kavuşturmak için hidroelektrik santral yapacağım” diye hayallerini hep tazeler. Şimdi tezekten yapılan kahvehane aynen yerinde duruyor ama yanında ne var biliyor musunuz? Yıldızlar Grup’un hidroelektrik santrali. Pek çok kişiye burada istihdam sağlanıyor, Müfit Bey de hayallerinin ötesine geçmenin tadını çıkarıyor. Yıldızlar Grup’un birbirinden başarılı pek çok inşaat ve enerji şirketi Diyarbakır’dan Suudi Arabistan’a, Sarajevo’dan İstanbul’a kadar pek çok yerde çok kaliteli işler yapmaktadır. Madencilik, mühendislik, turizm, finans ve savunma şirketleri de olan grup, MSB İnşaat, Emlak ve Nato Güvenlik Yatırımları Dairesi Başkanlığı’nca yapılan ihalelerde hep örnek gösterildi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ’den başarı plaketi alan Yıldızlar İnşaat ve Ticaret A.Ş. 2008 yılında da Ankara’da en fazla kurumlar vergisi beyan eden şirketler arasında bulunduğu için “Vergi Onur Ödülü”ne layık görüldü. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Muğla Üniversitesi’ne kadar pek çok kurumdan ödül ve teşekkür belgesi bulunan Yıldızlar Grup başarıdan başarıya koştu. Kulp 1 ve Kulp 4 enerji yatırımları ile de doğduğu topraklara çok büyük hizmet götürdü. Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Edip Eren de Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat bölümü mezunu olup şirketin zirveye çıkmasında büyük katkılar sağladı. Doğup büyüdüğü topraklara yaptığı çok kıymetli hizmetler ve ülke ekonomisine yarattığı artı değerler, birbirinden kaliteli işler ve en son sağlık sektöründe yaptığı hizmetler ile de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun dikkatini çekip takdirlerine mazhar olmuştur. 14 ilde Kamu-Özel işbirliği ile yapılacak olan 15 şehir hastanesi ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kampüsü için yapılan imza töreni geçenlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşti ve sağlık alanında büyük bir hizmet olduğu vurgulandı.

SOSYAL SORUMLULUKLARA ÖNEM VERİYOR

Son zamanlarda televizyon haberleri izlerken sık sık Yıldızlar İnşaat’ın yaptığı yararlı işlere rastlıyorum. Toçev’in “Yaşasın Okulumuz” kampanyasında Diyarbakır’ın Terziyan Mezrasında Ali Gafur Okkan İlköğretim Okulu’nu yeniledi. Yıldızlar İnşaat, aynı kampanya kapsamında modern eğitime katkıda bulunmak amacıyla Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde Ormandışı Köyü’nde bulunan ilköğretim okulunu da yeniledi ve yeni adıyla Ormandışı Yıldızlar İlköğretim Okulu olarak öğrencilerin hizmetine sundu. Mardin, Diyarbakır, Batman, Van, Iğdır, Ağrı illerinde de ilköğretim okulları inşaatları sürmektedir. Ülkemizin eğitimine her seviyede destek vermeyi bir sorumluluk ilkesi olarak benimseyen Yıldızlar Şirketler Topluluğu sayısız hizmetler yapmaktadır. Büyük hayaller insanların ruhlarını harekete geçirecek güce sahiptir. Yarınlar düşlerinin güzelliğine inananlarındır.

Yorum Yazın