0Yorum

Süreyya Üzmez

Emekli bir subay olan Süreyya Üzmez, gastronomiye uzun yıllardır ilgi duymaktadır. Genelkurmay Sosyal Hizmetler Başkanı olarak 10 yıl çalıştıktan sonra açmış olduğu Trilye Restoran ile ismini Türkiye’ye ve dünyaya duyuran Süreyya Üzmez, dünyadaki gastronomi alanındaki gelişmeleri yakından izlemek için sık sık seyahat etmekte ve yenilikleri takip etmektedir.

Trilye Restoran’ın bir deniz ürünleri lokantası olarak kısa sürede ülkemizde ve dünyada ilgi görmesi üzerine, bilgi ve deneyimini yazılarıyla ve yayınlarıyla da toplumla paylaşmaya yönelmiştir. Bu doğrultuda, üç aylık gusto dergisi Trilye’yi çıkarmaktadır. Gurme-yazar Süreyya Üzmez, Milliyet Gazetesi Cadde ekinde pazartesi günleri “Lezzetin Rotası”, Ankara ekinde pazar günleri “Kaptan Gusto” adlı köşesinde yazılar kaleme almaktadır.

2011-2012 yayın döneminde TRT HD’de “Balık Ankara’da Yenir” adlı programı, 2013 – 2014 yayın döneminde ise TRT Türk’te “Dünyanın Türk Şefleri” adlı programı hazırlayıp sunmuştur.

Türkiye Mutfak Profesyonelleri Derneği, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, Chaine des Rotisseurs ve TÜRYAK üyesi olan Süreyya Üzmez’in Trilye’nin Balık Sevdası ve Trilye’nin Meze Yolculuğu adlı iki kitabı bulunmaktadır.
Trilye’nin Meze Yolculuğu

Trilye’nin Meze Yolculuğu

Yorulduk aynı mezelerden dedim; ama bıktık, sıkıldık, demedim… Lodosta yakalanmamış, Boğaz girişinde veya Karadenizde tutulmuş büyük bir torikten.