0Yorum

Ankara’yı İmar Edenler

Çok eski zamanlarda bir buğday tarlası ve bir değirmeni olan iki erkek kardeş varmış. Her gün birlikte çalıştıktan sonra tahılı eşit olarak ikiye bölerlermiş. Bir gün ailesi olmayan kardeş şöyle düşünmüş: “Bu adil değil! Benim kimsem yok, kardeşimin ise doyurması gereken büyük bir ailesi var.” Böylece her gece karanlık bastıktan sonra kimse fark etmeden kardeşinin deposuna fazladan bir ölçek tahıl koymaya başlamış. Aradan çok geçmeden öteki kardeş kendi kendine şöyle düşünmüş: “Bu adil değil! Büyüdüklerinde bana bakacak oğullarım var, kardeşimin ise hiç kimsesi yok.” Böylece her gece karanlık bastıktan sonra kimse fark etmeden kardeşinin deposuna fazladan bir ölçek tahıl koymaya başlamış. Fakat bir gece aniden karşılaşmışlar ve birbirlerinin ne yaptığını öğrenmişler. Birbirlerine duydukları derin sevgi ve bağlılık nedeniyle sevinç gözyaşlarına boğulmuşlar.

Turan ve Mevlüt Kahraman, sadece kendileriyle değil tüm Ankaralılar’la güzellikleri paylaşan iki kardeştir. Türkiye’nin önde gelen firmalarından Birlik Beton’un sahipleri olup, çok büyük başarılara imza atmışlardır. Ancak onları ayırt eden en önemli özellik mütevazi yaşam tarzlarını değiştirmemeleridir.

Ankara’nın ihtiyaçları üzerine odaklanmış Kahraman kardeşler, yıllar öncesinden tespit yapmışlar ve bu tespitleri birer birer hayata geçirmeyi başarmışlardır. Yaptıkları her iş kategorisinde en iyi olma iddiasını taşımaktadır. Turan ve Mevlüt Bey’in Ankara’nın Etlik semtinde yapmış oldukları Antares Alışveriş Merkezi, “Türkiye’nin En Büyük AVM”si unvanını taşımaktadır. Başlangıçta bu tür alışveriş merkezleri sabırsız davranan, yapılan yatırımın geri dönüşünü hemen ümit etmekte olanlarımız tarafından gereksiz şekilde eleştirilse de zaman içerisinde reel değerini yakalamakta ve yatırımcıların yüzünü güldürmektedir. Ramazanın son haftasını yıllar önce Ankara’nın kardeş şehri ilan edilen Kuala Lumpur’da geçirdim. 1996’da Kuala Lumpur’a ilk kez gittiğimde iki küçük alışveriş merkezi vardı. Fakat son gidişimde bir hafta içinde hepsini gezmekle bitiremedim. Bu alışveriş merkezlerinin hepsi ama hepsi tıklım tıklım doluydu. Bazı mağazaların önlerinde alışveriş kuyruklarını görünce şaşkınlığımı gizleyemedim. Ankara’da da o günlerin hiçbir zaman çok uzak olmadığı inancımı yitirmedim.

Geçen yaz deniz özlemiyle yanıp tutuşan Ankaralılar’a Çayyolu Angora Caddesi’nde müthiş bir yaşam merkezi kazandıran Turan ve Mevlüt kardeşler, ince zevklerini konuşturarak muhteşem bir yüzme havuzunu da kompleksin içine oturtmuşlar. Yaz akşamları Ankaralılar’a denizi aratmayacak nitelikteki bu tesis de görülmeye ve keşfedilmeye değer. Base Life Club yapılırken de Ankara’nın iki hamle sonrasındaki gereksinmeleri düşünülmüş.

Sayısız başarılara imza atan Kahraman’lar TÜSİAV (Türkiye Sanayici ve İşadamları Vakfı) tarafından sık sık “Yılın İşadamları” ödülüne layık görülürler. Bu kadar büyük başarılar, şöhret onların yaşam tarzlarında hiçbir değişikliğe neden olmadığı gibi kollarının her kesime uzanmasını arttırmıştır adeta.

Büyük düşünenlerin büyük hedefleri vardır. Küçük düşününlerin ise sadece arzuları. Küçük düşünenler talihsizliklere boyun eğerler. Büyük düşünenler ise talihsizliklerin üzerinde yükselirler. Yine de tırmanmanız gereken bir tepeyle karşılaştığınızda, beklemenin tepeyi ufaltacağını asla düşünmeyin.

 

Yorum Yazın