0Yorum

Turizmde Altın Yıllar

Geçtiğimiz hafta Antalya’da Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katıldıktan sonra yüreğime biraz olsun su serpildi. Kasım ayında Antalya’da otellerin dolu oluşuna çok sevindim.

Denizbank’ın sponsorluğunda gerçekleşen kongrede Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş gibi duayen bir bankacının, turizm sektörüne yaptığı katkıları dinlerken gerçekten çok duygulandım. Turizmin istikrarlı bir kur istediğini söyleyen Ateş, Türkiye’nin dinamiklerinin çok güçlü olduğunun vurgusunu yaptı.

TURİZMİN GELECEĞİ

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erkan Yağcı, “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” sloganıyla başladığı konuşmasında turizmde dijital dönüşüm zamanı olduğunu vurguladı. Dünyada turizmde yüzde yedi büyüme varken, Türkiye’de yüzde yirmi üç oranında büyüdüğünü, turizmi on iki aya yayarak ürün çeşitliliğini artırmayı hedeflediklerini; deniz, kum, güneş üçgeninin dışına çıkıp sağlık, inanç, doğa, kültür ve gastronomi turizmine ağırlık vermek gerektiğini söyledi.

MARKA DEĞERİ

“Yeterince gelir elde etmek, hak ettiğimiz geliri yakalamak için Türkiye’nin marka değerini artırmalıyız” diyen Yağcı; “Denizlerimizi, şehirlerimizi temiz tutmalıyız, turistin otelde sürekli kalmayıp dışarı çıkmasını sağlamalıyız” diye de belirtti.

KKTC Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, on iki aylık turizm hedefini 2 – 3 yıl önce yakaladıklarını, adada turizmin işleyişinden çok memnun olduklarını söyledi.

Jet2 Holidays’in CEO’su Steve Heapy, Türkiye’de turizmin geleceğinin çok parlak olduğunu belirtti. Turistin bagajı otelde bırakıp gideceği şehirde aldığını, hep yenilik peşinde koştuklarını, Brexit’in Türkiye’yi olumsuz etkilemediğini, ülkemizdeki karlılık artışından memnun olduklarını belirtti.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Belediye Başkanı Menderes Türel’in de konuşma yaptığı kongreye ilgi büyüktü.

ANTİK KENT PERGE

Perge Antik Kenti’nde incelemeler yaparken M.Ö. 1200’lü  yıllarda insanların şehirciliğe ne kadar önem verdiklerini anladım. Astronomi, geometri gibi fen bilimlerinde kullanılan pergeli, bu şehirde yaşayan Matematikçi Apillonios’un bulduğunu da hayretle öğrendim.

Rusya’nın yeniden kazanıldığı, Türkiye’nin tanıtımında medyanın yeni rolü, turizmde yeni eğilimlerin anlatıldığı panellerde dinleyici sayısı bir hayli fazlaydı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler, vizyon sahibi ve gerçekten tanıtım gurusu. Turizmde yenilerden sonra yepyenilerle çok daha fazla mesafe alınacağı kesin. Turizmciler artık biliyor ki yenilenmeyen yenilir! Bacasız endüstri, ülkemize büyük katma değer sağlıyor. Bugünlere getiren herkesin emeklerine sağlık.

Yorum Yazın