0Yorum

Madrid Kendisiyle Yarışıyor

Yurt dışı seyahatlerinde önerilen restoranlarda hayal kırıklığı yaşamamak, sınırlı zamanımı boşa harcamamak için orada yaşayan, damağına güvendiğim dostlarımın önerilerine uyuyorum. Genelde kafama koyduğum yerlerle çakışıyorsa hiç tereddütsüz rezervasyon yaptırıyorum. Madrid’de yaşayan, oğlumun arkadaşı Nicanor, İspanya sınırları içinde peşinden gidebileceğim tam güvenilir bir dost. Amazonico’ya rezervasyon yaptırırken hemen bana restoranın Türk işadamı Ferit Şahenk’e ait olan hisse oranına varıncaya kadar her şeyi anlattı.

Madrid’in Salamanca bölgesi İstanbul’un Etiler’i gibi. Amazonico, Salamanca’nın en gözde restoranları arasında. İki saatte bir masalar değişiyor, tıklım tıklım dolu. Patron işin başında değil ama ne serviste aksama var ne de yemeklerin kalitesinde bir eksiklik. Ponzu soslu Massa istiridyeleri, babagannuş, seviçe, Arjantin bifteği, serbest dolaşan tavuk kalçasından ızgara, çikolatalı sufle, Hindistan cevizli dondurma eşliğinde kızarmış ananas uzun süre damakta etkisini gösterecek özellikteydi. Ambiyans çok güzel, canlı ve çok sıcak bir mekan burası. Madrid’in en iyisi diyebilirim.

BALIĞIN ADRESİ FILANDON

Şehir dışında, büyük bir mekan Filandon. Ama hafta içi, hafta sonu sürekli dolu gidiyor. İnsanlar o kadar yol gitmenin karşılığını alıyorlar. Sıcak bir ortam, ilgili, işini seven servis elemanları ve şef Felix Garcia, bu mekanın farklı olmasının başrol oyuncuları. Sotelenmiş sarımsakla sunulan Galiçya ıstakozu, zeytinyağı sosuyla zenginleştirilmiş dil ızgara, kömür ızgarasında pişen kalamar, Filandon’un Madrid’in en iyi balıkçılarından olduğunun göstergeleri. Yetenekli ve mütevazı şef Felix işinin başından bir dakika olsun ayrılmıyor. Ekibi de ızgara balık ve deniz ürünleri pişirmede çok yetenekliler.

Akşam yemeği öncesi Plaza de Cibeles terasında Toledo’daki Castilla-La Mancha’nın şefi Adolfo’nun oğlu şef Javier Munoz’un küçük atıştırmalıklarını, alkollü veya alkolsüz kokteyllerini müthiş manzara eşliğinde yudumlayabilirsiniz.

Her gidişimde Madrid’de çıta yükseliyor, San Sebastian’ın ünlü Arzak’ı da şube açmış. Hepsini denemeyelim ki bir daha gitmek için sebeplerimiz olsun.

Yorum Yazın