0Yorum

Kuruçeşme'de Lezzet Molası

İstanbul’a günübirlik geliş gidişlerim hızlandı bu aralar. Dönüş uçağını geç saatlere çekince birkaç saatlik vaktim kalıyor. Fazla zaman kaybetmemek için Bebek yakınlarında güzel yerler arıyorum. Herkes gibi benim de zamanım çok kıymetli olduğu için iyi yerler seçmeye özen gösteriyorum. Geçtiğimiz hafta ziyaret ettiğim Alaf tam isabetli bir seçim oldu benim için.

AŞKLA YAPILAN YEMEKLER

Şef Murat Deniz Temel, yaratıcılık, çalışkanlık ve dürüstlük gibi vasıfları ile yıllardır ön planda olan genç bir isim. Geleneksel lezzetlere sınırlı yorum katmış, iyi de yapmış. Aşırıya kaçanlar şeklin maksada kurban edilişi ve lezzetin katledilişi bence. Şekle zaman harcarken yemek ve sos soğuyor, lezzet elden gidiyor. Şef Murat bu konuya özelikle dikkat etmiş, yediğim her çeşit lezzetliydi. Odun ateşi zaten büyük farklılık yaratıyor. Yörük şivesinde “közlü alev” anlamına geliyormuş Alaf.

YEMEKLE PİŞİYOR

Mutfakta ziyaret ettiğim Murat Şef, yemekle birlikte kendi de pişiyor. Doğru malzeme kullanıyor, pırıl pırıl temiz bir mutfakta harikalar yaratıyor.

Yanında minik gözlemelerle sunulan sokak pilavından, ekşi maya ekmekle sunulan obruk peyniri, tahinli ve kavrulmuş fıstıklı bulgur köftesi batırık, isli yoğurtla servis edilen semizotu gölevez, çiğ köfte, sazan yumurtasından tarama, nar ekşisi ile sunulan hafif mühürlenmiş dananın lezzeti kadar sunumları da yaratıcıydı. Övmeç sürk salatasının tadı uzun süre damakta kalıcı cinsten. Çiğ köftenin şekli şemali yok ama lezzet mükemmel. Midye dolma tam kıvamındaydı. Kaç tane yedim, sayısını hatırlayamıyorum.

Doymaya doğru paylaşımlıklardan uykuluk, kokoreç ve yaprak ciğer baş tacıydı. Tatlılarda zeytin reçeli, dondurma, cezerye ve Kanlıca yoğurdu finali unutulmaz kılıyor. Tabi bu kadar çeşitli lezzetleri tek başıma değil, üç kişi denedik. Damaklarına güvendiğim gelinim Ayşe ve oğlum Koray daha önce buraya gelmişler. Ama Alaf sürekli gelinecek bir yer. Garsonların hepsi işlerini çok severek yapıyorlar. Mesleği benimsemişler. Tekrar buraya gelmem için nedenlerimin bir parçasını oluşturuyorlar.  

Menüde dikkatimi çeken beyin tava, yürek şiş buğday patlağı, deve sucuğuna yer kalmadığı için bir dahaki gelişime bıraktım. Anadolu gerçekten lezzet dolu. Umarım İstanbullular büyük emekler harcayarak güzel lezzetler sunan böyle bir mekanın uzun süre yaşaması için gayret gösterirler.

 

Yorum Yazın