0Yorum

Dünyayı Kim Kurtaracak

Son 50 yılda konuşulan olumsuz senaryolar gerçekleşseydi bugün kıyamet günü gelmişti. Asit yağmurları, ozon tabakasının delinmesi, buzulların erimesi gibi pek çok kötü gidiş var. Endüstriyel tıp, endüstriyel gıdalar doğanın yıpratılması kadar önemli. Ama veriler, bilimsel rakamlar tamamen aynısını söylemiyor. Ortalama yaş ömrünün 30 yıl arttığı kanıtlanmış. Hani endüstriyel gıdalar, endüstriyel tıp? Ben ilkokuldayken, 50 yaşında olan birisi için çok farklı bakardım. 85-90 yaşındaki insanların sevgilileriyle yemek yerken görünce daha objektif gözle gözlemliyorum tıp dünyasının insanların kaliteli yaşamına olan olumlu katkılarını… Yani her şey o kadar da kötü değil.

SIFIR ATIKLI THY

Türk Hava Yolları’nın uçaklar havalanmadan önce yaptığı sıfır atık kampanyası müthiş. Yıllardır üzerinde durduğum konuların başkaları tarafından da benimsenmiş olduğuna çok mutlu oluyorum. Balık restoranımı ilk açtığım gün uzun vadeli hedefler koymuştum. Çocuklarım, torunlarım markamı sürdürecekler diye. Ama eski FAO Başkanı Jacques Diouf,  “Denizlerde 2050 yılına kadar balık kalmayacak” deyince dünyam kararmıştı. Vazgeçtim mi hedefimden, hayır! Tedbirler alınırsa hiçbir şey dünyanın sonunu getiremez. Plastikleri denize atmayacağız, denizi kirletmeyeceğiz, balıkları zamansız ve usulsüz avlamayacağız ve kaybettiğimiz her şey geri gelecek. Hayal mi görüyorum acaba? Yok yok asla değil!

ATIKLARDA DEVRİM

Hasta olursanız, para kaybederseniz her zaman çözümü var. Ama ümidinizi kaybederseniz her şeyi kaybedersiniz. İşte böyle düşünceler içinde olduğum bir dönemde milyarlarca liralık çöpe atılan yiyecek atıklarını organik gübreye çeviren kompost cihazı ile tanıştım. Yemeklerin hazırlık safhasında çöpe atılan patates kabuğundan balık derilerine kadar her şeyi kompost cihazının girişine atıyorsunuz öbür taraftan gübre olarak çıkıyor. Türk mühendislerin hummalı bir çalışma sonunda geliştirdiği müthiş buluş, büyük tasarruf sağlayacak ekonomimize.

Yaşam biçimimizdeki hassasiyetlerimiz bizim doğaya karşı insaflı olmamızı sağlıyor. Kompost cihazının yanında mobil atık getirme merkezi de kuruluyor. Böylelikle doğayı kirletme olasılığı sıfır atık projesiyle sıfıra düşüyor.

Doğayı iyi tanırsanız kin tutmadığını görürsünüz. Ona hor davranmazsanız elinden aldıklarını geri verirseniz o da size karşı bonkör olacaktır.  

Her şey her zaman kötü gitmez. Umudunuzun azaldığı anlarda ‘tahmin etmediğiniz sonuçlar kanunu’ devreye girer ve tüm güzellikler ortaya saçılır.

Yorum Yazın