0Yorum

Turizmde Yeni Rota Diyarbakır

Yıllar önce Çin’in başkenti Pekin’e seyahat ettiğimde altı ayda bir olan gelişmelere şaşırırdım. Şimdi aynı durumu Diyarbakır’da yaşıyorum. Yeni semtler, ardı ardına açılan ünlü markalar ile Diyarbakır çok güzel bir şehir olmuş. Tarih ve lezzet kentine şimdi yepyeni bir talih kuşu konmuş: Zerzevan.

Diyarbakır - Mardin arasındaki Çınar ilçesinde arkeolojik kazıların devam ettiği Zerzevan Kalesi askeri yerleşimi, yer altı ve yer üstü yapıları ile dünyanın en iyi korunmuş Roma garnizonlarından. İnsanlığın kültürel gelişimini oluşturan farklı kültürel-inanç evrelerine ait izleri bir arada taşımakta…

YÜZYILIN BULUŞU

Çok erken saatlerde geldiğim Diyarbakır’da 75 semtinde bulunan Fırın-ci Restoran’da beyran çorbası, fırın ağzı kuzu tandır, fırın-ci kebabı, nefis içli köfte, sıralı kebap, dondurmalı katmerin azar azar tatlarına bakıp ilk özlemi giderdikten sonra yarım saat yolculuk yapıp heybetiyle bulunduğu doğaya hakimiyetini alenen belli eden Zerzevan kalesinde tüylerimin diken diken olduğu iki saat geçirdim. Bir gün bile yeterli olmaz burayı gezmek için. Doç. Dr. Aytaç Coşkun bölgenin zenginleşmesini sağlayacak bu kazı çalışması için “Yüzyılın buluşu, dünyanın 6 önemli destinasyonundan birisi” diyerek mutluluğunu hem gözlerinden hem de sözlerinden gizleyemiyordu.

Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Zerzevan Kalesi’nde Mithras tapınağının keşfedilmesi ezoterik dünyanın dikkatini çekiyor. Rothschild ve Rockefeller ailelerinin üçüncü kuşak temsilcileri, büyükelçiler, yabancı devlet başkanları özel uçaklarla gelip gidiyor Zerzevan’a. Amerika’nın kuruluş sembollerinin bulunduğu rozetin de kazılarda ortaya çıkması, dünyadaki tek vaftiz kovasının burada bulunması, bölgenin zenginleşeceğinin ilk ipuçları…

Diyarbakır’ın yetiştirdiği, yüreği ülke sevgisi ile dolu iş insanı Nihat Özpınar sahibi olduğu Safir Tuz’un geliriyle Zerzevan’a sponsorluk yapıyor ve Zerzevan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı. Pandemiye rağmen 425 bin kişinin ziyaret ettiği kaleye önümüzdeki günlerde milyonlarca insan gelmeye devam edecek. Çünkü Mithras’ın ortaya çıkması dünyanın önemli buluşlarından birisi.

SAFİR TUZ VİYANA’DA

Diyarbakır’a hareket etmeden önce Kırıkkale Delice, Çerikli bölgesindeki tuz madenine gittim. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anadolu’da yatırım seferberliğine uyarak tesisini modernize edip dünya tuz pazarının önemli bir bölümünü ele geçirmek isteyen Safir Tuz’un sahibi, Türkiye’nin tuz kralı Nihat Özpınar şimdi dünyanın tuz kralı olma yolunda. Dünya tuz devi Salinen, Safir Tuz’un yüzde ellisini satın alarak aynı gün Viyana’daki tesisine Türk bayrağını astı. Artık dünyanın çorbasında bizim de tuzumuz olacak!

Yorum Yazın