0Yorum

Sanayinin Yıldızlı Lokantası

Yıllar önce bir gastronomi festivalinde tanıştığım genç şef Doğuş Şahin, gastronomiye çok ilgili olduğu kadar iletişimde ve insan ilişkilerinde de başarılıydı.  

2017 yılında “Dünyanın En İyi 50 Restoranı” listesinde birinci seçilen Eleven Madison Park’ın çılgın şefi Daniel Humm ile yıllarca beraber çalışan Doğuş Bey, pandemi öncesi beni New York’a davet etmişti. “Kendi mekanımı açmadan önce bir süre Daniel ile birlikteyim” demişti ama araya pandemi girdi ve Eleven Madison Park’ın vegana dönmüş halini ancak geçtiğimiz eylül ayında ziyaret edebildim. Çok net bir şekilde gördüm ki Doğuş Şef’in izleri hala duruyor...  

İŞİNE AŞIK

İleride gastronominin en parlak yıldızlarından biri olacağına inandığım Doğuş Şahin, gündemi ben belirlemeliyim diyerek kendi işinin patronu oldu ve Sanayi Bahçe isimli öğlenleri Türk mutfağı, akşamları meyhane ocakbaşı konseptli restoranı ile ismini kısa sürede duyurdu.  

Geçtiğimiz ay Sanayi Bahçe ziyaretimi gerçekleştirdim. Doğuş Şef, kardeşi ile işin başında hummalı bir şekilde çalışıyordu. Öğlenin en yoğun saatlerinin dışında gittim ki biraz sohbet edelim diye...

LEZZETLİ YEMEKLER

Doğuş Şef’in heyecanı ve aşkı yemeklere yansımış. Geleneksel yemeklerimizi yaşatmaya kararlı olarak Türk mutfağının yıldız ürünlerini menüsüne koymuş ve bölgedeki en önemli gereksinime yanıt vermiş. Sanayici ülkemiz için çok değerli,sağlıklı yiyeceklere ihtiyaçları var mottosu ile bölgede büyük bir açığı kapatmış.

Hünkar beğendi, ciğer tava, zeytinyağlı enginar, kuzu çöp şiş, yağlama hepsi birbirinden güzeldi. Çıtayı yükseltmiş bölgede... En kaliteli hammaddeyi kullanan, ticari kaygı nedeniyle kaliteden taviz vermeyen Doğuş Şef’in restoranının bahçesinde otururken 40 yıldır yaşadığınız evin bahçesinde hissediyorsunuz adeta. Yemeğin sonunda bol cevizli bir kabak tatlısı ile ödüllendirin kendinizi.

 

Dünyanın gastronomi mabedlerinden biri olan şehirde dünyanın en iyi şefleri ile çalış sonra gel Ayazağa Sanayi’de Türk mutfağı konseptli restoran aç, "Ne akla hizmet?" diye soranlar oluyordur Doğuş Şef’e. Seçtiği yol doğru çünkü gastronomi dünyasında yıldızınızı hep parlak tutmak istiyorsanız tek yol lezzet felsefesinde ilerlemelisiniz.

Kaliteli tencere yemekleri yapan yerler her zaman tercihimdir. Restoranlar ilk açıldığında ilaç niyetine yemek yaparlarmış. Bizim mutfağımız da Doğuş Şef’in Sanayi Bahçe’de yaptığı gibi hem insanlarımızı fast fooddan kurtaracak hem de doktorların işini hafifletecek. Yolun açık ve hep lezzetli yemeklerle olsun.   

Yorum Yazın