0Yorum

Rüzgar Alaçatı'dan Yana

Geleceği, kimsenin göremediğini görme sanatıdır vizyon. 11 yıl önce başlamıştı Alaçatı’da ot festivali. “Ot yiyen hayvanlardan protein alıyoruz, doğrudan ot yiyelim, ot şifadır” felsefesiyle yola çıktı Alaçatılılar ve ne kadar haklı olduklarını son yıllarda Amerika’daki Beyond Meat, Impossible Foods gibi bitki bazlı et ikamesi üreticileri ortaya çıkardı. Bu akım çok hızlı yayılıyor. Çünkü hayvansal gıdaların aşırı tüketimi gezegeni geri dönülmez sıkıntılara sokuyor.

Bu yılki ot festivalinin teması ‘labada otu’ idi. Ot yemekleri yarışmasında da “Labada Aşı” yemeği ile Şennaz Çevik birinci, “Karakılçık Risotto” ile Pelin Ulaş ikinci, “Alabaş Püreli Ot Köftesi” ile Özlem Yorulmaz üçüncü oldu. Eski yıllara oranla yarışmacıların yaptığı yemeklerin kalitesinde müthiş bir ilerleme vardı.

COŞKULU KUTLAMA

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, pandemi sonrası muhteşem bir etkinliğe imza attı. Festivalin ilçeye bereket getirdiğini söylüyor başkan. Güneşli bir havada konserleri ile Ayhan Sicimoğlu Latin All Star ve Kenan Doğulu da meydanları dolduran ziyaretçileri coşturdu. Çeşitli etkinliklerin yapıldığı festival oldukça disiplinli ve düzenli bir ortamda geçti.

26 Mart “Dünya Ölmeme Günü”nde Ahmet Güzelyağdöken’in Alaçatı’nın ilk organik oteli olan Pachamama’da sunduğu yemek muhteşemdi. Geleneksel yemekleri yaşatan, doğadaki ürünlere değer katan inovasyon gurusu Ahmet Bey’in yemek sohbetleri de çok keyifli.

ZEYTİNYAĞI VURGUSU

Ölmez ağaç zeytinin önemine de dikkat çekildi festivalde. Zeytinyağı semineri çok ilgi çekti. Akhisarlı üreticilerin adeta çıkarma yaptığı etkinlikte zeytinyağı tadımının incelikleri de anlatıldı.        Ambalajlı zeytinyağı ihracatında ilk sıralarda olan Alhatoğlu firmasının sahipleri Alper Alhat ve Mustafa Alhat, Naci Yıldırımer yağlarının sahibi Naci Bey zeytinyağı dostlarını yalnız bırakmadılar.

Alaçatı pazarı da bu yıl daha renkli ve hareketliydi. İnsanların açık havayı, eğlenmeyi ne kadar özlediği hallerinden belli oluyordu. Pazarı boydan boya dolaşırken zeytinyağlı sarmalar, dolmalar, börekler, enginarlı midyeler, açmalar hepsi tatmaya değer ürünlerdi.

 

Yorum Yazın