0Yorum

Genç Şefin Pizza Aşkı

Ticari kaygı nedeniyle kaliteli hammadde kullanmayan, mezeleri bile toptan imalatçılardan alan ve yapımında kullanılan yağlardan bihaber mekanların sayısı gün geçtikçe fazlalaşırken, kaliteli mekanlara olan özlemimiz de aynı şekilde artıyor.

Yıllardır gururla izlediğim Ankaralı genç şef Murat Artukmaç, karşılaştığınızda size hemen pozitif enerji aktaran, kendisiyle barışık, dünya tatlısı bir kişiliktir.

1984 yılında mimar merhum Faruk Sade ve Fulya Sade çiftinin kurduğu Ankara’nın yakın tarihine damgasını vuran en eski çağdaş sanat galerisi Siyah Beyaz’ın bahçesinde konuşlanan Stüdyo Pizza’yı anlatırken Siyah Beyaz efsanesini anmadan geçmek mümkün değildi. Fulya Sade’nin nefesini hissettiğiniz mekanda Murat Şef’in zarif eşi Sera Sade de müthiş bir destek veriyor.  

ÖZEL ÜRÜNLER

Murat Artukmaç’ın İstanbul’da aktif görevler üstlendiği mekanlarına defalarca gittim. İş disiplinini, sürekli aynı kalite ile çıtanın devamlı yükseldiğini hissettim her seferinde. Avrupa’nın ünlü zincir otellerinde de görev alan Murat Artukmaç, Mutfak Sanatları Akademisi’nde eğitmen şef olarak çalıştı. Dünyanın en iyi 50 restoranı arasında gösterilen Mikla’da mutfak şefliği yapan Artukmaç hem yemek imalatında hem de kullandığı malzemelerde en iyi kaliteyi tercih etmesiyle ün yapmıştır. “İyi malzemeden iyi yemek yapılır” diyen Murat Bey, 1982 yılından beri dünyanın en iyi pizza fırınlarından kabul edilen Gianni Acunto Forni’yi dükkanında kullanmakta, hamuru bile dünyanın en iyi mikseri olarak bilinen Bianchi Rapida ile hazırlamaktadır.

Margarita pizzada ilk dokunuşta hemen hissettim kaliteli malzemelerden yapıldığını… Pizza No 4’ü, dana kuyruk ragulu makarnayı öneririm. Klasik bir Napoli pizzasını burada bulabilirsiniz. Kalın kenarlarına da Kaz Dağları’ndaki ağaçlarının zeytinlerinden yapılan acılı zeytinyağlarını gezdiriverin. Burrata İtalya’dakini aratmıyor. Tatlılardan baba misu favorim ama kara sütlacı da mutlaka deneyin derim.

Chef-owner restoranları yıllardır izlerim. Başarı nedenlerini araştırırım. Hiçbir göz sahibinin gözü gibi göremez! Mütevazı, donanımlı şeflere, patronlara çok ihtiyaç var. Stüdyo Pizza Ankara’ya çok yakıştı.

Mesleğine, müşterisine, başkente saygı içinde inovatif çalışmalarında yolun daima açık olsun Murat Şef…  

Yorum Yazın