0Yorum

Lezzetini Konuşturan Kebapçı

Gastronomi dünyasında yıllar boyunca sektöre yön verenlerin yükseklerden bakıp, büyük paralarla dekorasyon yaptırıp, emekleriyle güzel lezzetler yaratanları hor görmesiyle çok zaman kaybettik. Herkes bir yol tutturmuş gidiyor ama lezzete varmayan yol neye yarar?

İstanbul’da ne restoranlar biliyorum şehirden uzak, denizi görmez, her gün dolup, inanılmaz balık satar. Ne dekorasyon ne de konum etkiliyor… İnsanları oraya çeken kilometrelerce yol kat ettiren şey, lezzet...

ADANALI ÜMİT USTA OCAKBAŞI

Ankara’da birkaç hafta önce sohbet ederken Beyaz Tv Program Koordinatörü İsmail Çanak ballandıra ballandıra anlatmıştı Ümit Usta’nın küşlemesini, kaburgasını, Adana kebabını… Aklıma takıldı bir kere! İstanbul’a gider gitmez lezzetin beni sürüklediği yerdeydim.

Ümit Öner ailesiyle birlikte 10 yıl önce İstanbul’a göç eder. Bir süre ekmeğini başka mekanlarda çalışarak kazanır. Ünlü şarkıcı Kerem Güney mutfağa olan ilgisinden dolayı kebapçı açıp bir süre sonra devretmek isteyince Ümit Usta ile anlaşır ve kebap dünyasına patron olarak yelken açar.

YENİLİKÇİ ŞEF

Ümit Usta, şef  & restoran sahibi örneklerinin tam temsilcisi… Mutfaktan ayrılmıyor, mubayaayı kendisi yapıyor. Şalgam suyu, patlıcan gibi ürünleri Adana’dan getirtiyor. Elindeki zırhı adeta konuşturuyor. Kıyma makinasını kullanmıyor. Geleneksel usullerle hazırlanan kebapları gerçekten çok lezzetli… Adana, küşleme, kuzu ciğeri, kaburga hepsi türlerinin en iyileri arasında. Soğuk meze çeşidi de oldukça fazla. Lavaş ekmeği kişiye özel yapılıyor. Masaya geldiğinde sadece diliniz değil yüzünüz de gülümsüyor…

"Yenilenmeyen, yenilir" diyor Ümit Usta ve kendini sürekli geliştiriyor. Lahmacun ile başlangıç, şam tatlısı ile final çok güzeldi. Ümit Usta’nın annesi Faika Hanım, okuma yazması olmadığı halde kitap yazıyor. Kendi hayat hikayesini eşim Mahmure’ye anlatırken kulak misafiri oldum. Müthiş bir anne.

Yılların deneyimine sahip genç bir şef Ümit Usta. Ama çok mütevazı… “Henüz yeni başladım diyor” ve işini çok seviyor. Lokantanın müdavimleri gani, çeşitleri mebzul.

Ümit Usta Ocakbaşı’nda nerede duracağınız önemli, hepsi birbirinden güzel kebap çeşitlerine kaptırırsanız kendinizi kilolarla sorun başlar. Yolum düşerse değil, bundan sonra canım kebap isteyince yolumu özellikle Kozyatağı’ndaki Ümit Usta’ya düşüreceğim.

Yorum Yazın