0Yorum

Viyana Lezzet Turu

Dünyada yaşanabilecek en iyi şehirlerinin hep zirvesinde olan Viyana’ya ne zaman gitsem yeni yerler keşfediyorum. Gastronomi çıtası yüksek olan kentte seçenek oldukça fazla…  

İtalyan’dan Japon’a, balıktan vegan lezzetlere kadar her türlü mutfağın en kalitelisini burada bulmak mümkün. İtalyan restoranları arasında Fabios her zaman şeref mevkiinde… Yıllara meydan okuyan bu mekan ilk tercihleriniz arasında olmalı, burratası müthiş! Steirereck ise dünyanın ilk onuna giriyor, oldukça sıcak, şeklin maksada kurban olmadığı bir restoran, mutlaka denenmeli!

ŞİNİTZELDE LUGECK

Avusturya denilince akla ilk gelen yemek şinitzel… Figlmüller turistlerin tercih ettiği, önünde kuyruklar oluşan bir yer. Hemen yakınındaki Lugeck ise Figlmüller’i aratmayacak bir mekan. Hem lezzet hem servis hem de ambiyans yüzünden tercih edebilirsiniz. Patates salatası müthiş! Şinitzelden önce geliyor ve kendinizi kaptırıyorsunuz.

Albertina güvenle yemek yiyebileceğiniz, geç saatte yer bulabileceğiniz bir mekan. Çünkü oyundan çıkanlar buraya yemeğe geliyor. Yöneticiler Türk. Attila Doğudan’ın iki restoranından biri. Suşi bardan oldukça lezzetli suşiler seçebilirsiniz. Her damağa uygun et ve balık da menüde bulunuyor.

PLACHUTTA WOLLZEILE

Geleneksel Avusturya yemeklerini titizlikle sunan bir yer. Şehirde birkaç tane Plachutta var ama en popüleri burası. Kışın çok soğuk geçtiği Viyana’da içinizin ısınmasını istiyorsanız konsome ile başlayabilirsiniz. Tek kişiyseniz porsiyonluk yemek siparişi verebilirsiniz. Kaz ciğeri ve şinitzel burada da baş aktörler… 3-4 kişi giderseniz içinde sıcak suyun olduğu tencere, kızgın demir nihale ile masanıza geliyor, etleri kendiniz pişiriyorsunuz. Turistlerin uğrak, Avusturyalıların ise müdavimi oldukları bir yer Plachutta.

ALTERNATİF ÇOK

Şarküteri ürünleri, peynir gibi alışverişlerinizi Julius Meinl’dan yapabilirsiniz. Her ürün kaliteli. Demel veya Mozart Cafe’de kahve ve dinlenme molası her zaman tercih edilir. Müzelerdeki restoranların bile müthiş lezzet ve sunumla şaşırttığını söyleyebilirim. Carmen Operası’nı izlerken, dolaştığınız yerlerdeki tarihi anları da gözünüzde canlandırıyor ama en çok da oyunun kalitesine, oyuncuların profesyonelliğine hayran kalıyorsunuz.

Biraz şehir dışına açılmak isterseniz Slovakya’nın başkenti Bratislava ve tuz cenneti doğa harikası Hallstatt’ı mutlaka görmenizi öneririm. Her ne kadar belediye başkanı “Turistler artık gelmesin” demeci verse bile…

Not: Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyorum.

Yorum Yazın