0Yorum

Tokat'tan Milli Şahlanış

1998 yılında Cumhuriyetin 75’inci yıl kutlamalarının Avrupa ayağını gerçekleştirmek üzere görevlendirilmiştim. Mons’taki NATO karargahına ülkenin her yanından önemli kişiler davet edilmişti. Valizimde manda kaymağı ve kuru buz içinde hamsi, bir sepet de asma yaprağı götürmüştüm. Tokat’ta görev yapan bir dostum Tokat’ın narince üzümünün damarsız muhteşem yapraklarından toplamıştı. Daha sonra yeterli aşçımız olmadığı için rica üzerine karargahtaki subay eşlerinin yardımıyla 2500 adet sarma sarmıştık.

Aradan yıllar geçti TRT’deki “Dünyanın Türk Şefleri” programımda Almanya’da Tokatlı Hanımefendi Deniz Şahin ile tanıştım. Berlin’deki Honça Restoran’da Tokat’ın sır lezzetlerini su yüzüne çıkarıyordu. Zile pekmezi, Tokat kebabı daha başka neler çıkacak neler… Tokatlılar Tokat’tan başlayan bir hamle ile Anadolu’nun sır mutfağını aydınlığa çıkarıp dünyaya tanıtmak için kolları sıvıyorlar.

ULUSLARARASI AKADEMİ

Londra’daki ünlü Sofra Restoranların sahibi Hüseyin Özer’in de bulunduğu, Başkent Tokatlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (BAŞTEK) öncülüğünde geçtiğimiz hafta Ankara’da önemli bir etkinlik gerçekleştirildi. Uluslararası Gastronomi ve Mutfak Sanatları Akademisi kurma kararı alınan etkinlikte Dernek Başkanı GATA Üroloji ABD eski başkanı Prof. Dr. Yaşar Özgök, Oxford Üniversitesi öğretim üyesi dünyaca ünlü Psikiyatri Profesörü Özler Aykan ve eğitime gönül veren değerli Tokatlılar hayırlı bir iş için yola çıktılar. T.C. MEB onaylı ve uluslararası yeterlilik sertifikalı bir yıl süreli kurs verileceği açıklandı etkinlikte. Ayrıca kursları başarıyla tamamlayanlara ilgili sektörlerde iş olanağı garantisi, kurs birincilerine ise Londra’da süreli staj ve eğitim imkanı tanınacağı da müjdelendi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yakın dostu Hüseyin Özer Fahri Büyükelçimiz olarak Türk mutfağını dünyaya tanıtan bu mutfağın güzide yemekleri ile başarıyı yakalayan müstesna bir isim. Kurduğu vakıf aracılığıyla birçok çocuğa burs veriyor. Türkiye’deki öğrenim kurumlarında Türk yemeklerine yönelmeyip yabancı mutfakların yemek tekniklerinin öğretilmesine karşı. Ülkesini, kültürüyle yürekten kucaklayarak Türkiye’nin tanıtım başarısını göğüslüyor. “Hüseyin Özer” adıyla Tokat’ta kurulacak öğretim kurumu için şimdiden heyecanlanıyorum.

Londra’daki diğer bir başarımız, müthiş bir vizyona sahip Prof Dr. Özler Aykan da özveriyle, yüreğiyle büyük katkılarda bulunuyor.

Kurban Bayramınızı kutlar huzur dolu günler dilerim.

 

Yorum Yazın