0Yorum

Alaçatı'da Çıta Yükseliyor

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’da 10 yıldır Ot Festivali düzenleniyor. Festivalin başladığı günden beri jüri olarak katılıyorum. Bölgede gastronominin çıtası yükseldi. Şekli maksada kurban eden, lezzetten uzaklaşıp şova ağırlık veren ve bunu astronomik fiyatlarla tüketiciye sunan mekanların hiçbiri uzun ömürlü olmuyor. Nitekim Alaçatı’ya açılan, sosyal medyada göklere çıkarılan mekanların yerlerinde yeller esiyor.

KAPHA ALAÇATI

Alaçatı Port’a demir atan arkadaşım Barış Seyhan’ın da önerisiyle bir tek gecemi maceraya atmamak için Kapha’yı tercih ettim.

Restoranın barına doğru ilerlerken sürprizle karşılaştım. Yeme içme dünyasının önemli isimlerinden Perran Arıbal, “Kapha’nın içecek danışmanıyım” deyince doğru adreste olduğumu bir kez daha anladım.

Alavya Oteli’nin altında konuşlanan Kapha’nın hiç yormayan ambiyansı, yaz tatilinde olduğunuzu hissettiren müzikleri ve müthiş yemekleriyle, Alaçatı’nın en gözde mekanlarından biri… Restoranın şefi Sedat Arslan lezzet odaklı ama inovatif çalışan ayrıcalıklı biri. Yardımcısı Serkan Anavatan’ın heyecanı, yemekleri tatmadan lezzetin ipuçlarını veriyordu.

Urla bölgesinde yakalanan kefallerin havyarı (bottarga) limonlu tereyağı, mürekkepli kıtır ekmek ile lezzet patlaması yarattı. Avokado püresi ile sunulan karides seviçe, yaban marmeladı ile sunulan füme kuru et hem lezzet hem de sunum olarak harikaydı. Asya sosu ile sunulan karides tempura değişik ama lezzetliydi. Yıldız ürünler arasında yer aldığını ve en çok beğenilenler listesinde olduğunu söyledi Serkan Şef.  Fırınlanmış ahtapot, karabuğday püresi ile yakışmış. Ekmekler olağanüstüydü, tereyağı sürünce lezzet katmerleşiyor.  

Finalde yoğurt mousse, karadut ve böğürtlen püresi ile çok yakışmıştı. Artık Alaçatı’da fazla macera aramayacağım, yerim belli.   

MORRO OTEL

Konaklamak için Morro Otel’e gittiğimde güler yüzlü bir hanımefendi “Hoş geldiniz” diyerek o kadar candan karşıladı ki turizmin tanımını yapıyordu adeta. Berrak Önal, Çeşme Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Burak Önal ve baba Ömer Önal 10 yıldır tanıdığım bir aile. Alaçatı’nın markalaşma sürecine yaptıkları katkıları çok büyük. Altı odalı Morro Otel pırıl pırıl. Kahvaltı süper ve yöreye özgü doğal ürünlerden… Önal ailesi korumacı, turizme çok önem veriyorlar. Bahçedeki ağaçların gölgesinde kitap okuyup, sıcaktan bunalınca havuza girebilirsiniz. Amatör ruhla işletilen bu oteli yabancılar da keşfetmiş.

Güzellikleri keşfetmek beni çok mutlu ediyor…

Yorum Yazın