Trilye Restaurant Facebook Sayfasını Beğenin!Trilye Restaurant'ı Twitter'da Takip Edin!

Süreyya Üzmez Kimdir?

1958 yılında Çanakkale’de doğdu. İlk ve orta öğrenimi sonrasında 1973’te Kuleli Askeri Lisesi’ne girdi. 1976’da girdiği Kara Harp Okulu’nu 1980’de, Tuzla Piyade Okulu’nu 1981’de bitirdi. İstanbul, Kıbrıs ve Siirt’teki çeşitli kıta görevleri sonrasında özel istekle Genelkurmay Sosyal Hizmetler Başkanlığı’na atandı. Dokuz yıl boyunca 3 bin kişinin yeme-içme servisiyle ilgilendi, Genelkurmay Başkanlığı’nın üst düzey özel yemeklerini düzenledi. 1996 yılında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da Türk mutfağı temalı bir restoran açtı. Japonya’nın başkenti Tokyo’daki ünlü balık hali Skjuki de içinde olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde balık ve deniz ürünleriyle, değişik pişirme teknikleriyle ilgili araştırmalarda bulundu. Çok sayıda gastronomi fuarına katıldı. Yurt dışında pek çok yemek organizasyonu yaptı. 2001 yılında Cavendish Üniversitesi’ne bağlı London College of Management’ı bitirdi.

Aynı yıl Ankara’da diplomasi, iş, medya, üniversite, siyaset, bürokrasi, turizm ve gurme dünyasının ikinci adres yaptığı Trilye’yi açtı. Trilye Restoran’ın bir deniz ürünleri lokantası olarak kısa sürede ülkemizde ve dünyada ilgi görmesi üzerine, bilgi ve deneyimini yazılarıyla ve yayınlarıyla da toplumla paylaşmaya yöneldi. Bu doğrultuda, dört yıldır üç aylık gusto dergisi Trilye’yi çıkarmaktadır. Aynı zamanda, Sabah gazetesinin Ankara ve Güney eklerinde pazar ve salı günleri İkinci Adres adlı köşesinde yazılar kaleme almaktadır.

Türk Tanıtma Vakfı, Türkiye Mutfak Profesyonelleri Derneği, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, Chaine des Rotisseurs, Türk-Çin Dostluk Derneği, Türk-Rus Dostluk Derneği üyesi olan Üzmez, kitap olarak yayımlamayı planladığı beş dosya üzerinde daha çalışmalarını sürdürmektedir.

Üzmez, çalışmalarında da birlikte olduğu Mahmure Üzmez’le evlidir, Bilkent Üniversitesi’nde turizm öğrenimi gören Koray’ın babasıdır.